
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Wet, Multi-Plate. Gear Drive Wet Clutch. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Contrast Cut wheels. Pirelli Night Dragon tires. |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 78.5" h |
| Seat Height | 25.6 in (649 mm) |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 62 in (1,576 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 540.1 lbs (245 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp and low fuel lamp |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE has floorplan KAF1000NTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Cooled seats.
