
Drivetrain
| Transmission | Semi-automatic with reverse function |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Wet multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arms with anti-roll bar |
| Rear Suspension | Swing-arm |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
| Front Travel | 12.2 in (310 mm) |
| Rear Travel | 11.8 in (300 mm) |
Brakes
| Front Braking System | 270 mm discs with Brembo 4-piston fixed calipers |
| Rear Braking System | 270 mm disc, 1-piston floating caliper with integrated parking brake |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | 15" Cast Aluminum Rim with 5-Lug Pattern |
| Front Tire | XPS Roadster - K165/55 R15 69H (NA) |
| Rear Tire | XPS Roadster - K225/50 R15 84H (NA) |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Wheelbase | 67.5 in (2 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Overall Vehicle Size | 62" w x 75.8" h |
| Rake / Trail | 26.1° |
| Seat Height | 29.7 in (755 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 526 lbs (1,160 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Fuel Capacity | 7 gal (26.5 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 25 lb (11.3 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Seating Capacity | 4 |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
Weights
| Dry Weight | 2,268 lbs (1,029 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel; RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Rider Touring Floorboards | Adjustable passenger footboards | Ultra comfortable limited seat with lumbar support | Handlebar control module | Glove box with USB | Cruise control | Integrated hard-side luggage | Adjustable electric windshield with memory | Signature LED lights | Driver and passenger heated grips | Driver and passenger heated seats | LinQ compatible top case with passenger backrest | Audio System: BRP Audio Premium 6-speaker sound system with radio, USB, Bluetooth |
| Lighting | Signature White LED Low/High Beam Headlights, Red LED Tail / Brake Lights, Interior Footwell Lights |
| Instrumentation | 10.25 in. touchscreen display with BRP Connect and Apple CarPlay | Main Functions: Speedometer, tachometer, odometer, trip and hour meters, fuel consumption average, gear position, ECO mode smart assist, temperature, engine lights, electronic fuel gauge, clock and more. |
| Warranty | 2-year BRP Limited Warranty with 2-year roadside assistance | Extended Service Terms: B.E.S.T. extended service term available from 12 to 36 months. |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 use?
A 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have?
The 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 4x4 is not equipped with Cooled seats.
