
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Assist and slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm Showa telescopic fork |
| Rear Suspension | Swingarm with twin air-assisted shocks, with 4-way rebound damping |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS, dual four-piston calipers, K-ACT II. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS, twin-piston caliper, K-ACT II |
Tires
| Wheels | Bridgestone BATTALAX Hypersport S22 Tires. |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.6" h |
| Rake / Trail | 30° / 7" |
| Wheelbase | 65.6 in (1,666 mm) |
| Seat Height | 28.7 in (729 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Digital TFT color instrumentation |
What type of fuel does a 2026 Honda Pioneer 700 use?
A 2026 Honda Pioneer 700 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Pioneer 700 have?
The 2026 Honda Pioneer 700 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda Pioneer 700 have?
The 2026 Honda Pioneer 700 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Backup camera?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Heated seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Android Auto?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Push start?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Navigation?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Leather seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Third row seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Tow package?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Head up display?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 is not equipped with Cooled seats.
