
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 49" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 300R use?
A 2026 Kawasaki KLX 300R uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KLX 300R?
The 2026 Kawasaki KLX 300R has floorplan KLX300CTFNN.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300R is not equipped with Cooled seats.
