
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Hydraulic Preload Adjustment |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring DDA Valve (Dynamic Damping Adjustment) |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring DDA Valve (Dynamic Damping Adjustment) **Smart-Shox was developed in conjunction with Tractive Industries, a market leader in the suspension industry |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Brembo Calipers, Dual Semi-Floating Rotor: 320 mm x 5.0 mm |
| Rear Braking System | Single Floating Rotor: 298 mm x 7.0 mm |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/60R16 80H |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 47.4" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Storage Capacity | 2.5 gal (9.4 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 Gal (15 L) Front Dry Storage 2 Gal (8 L) Rear Storage |
| Payload Capacity | 261 lbs (575 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Seating Capacity | 4 |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36 Gallons (136+ Liters) of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, and Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | LED headlight |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 300 use?
A 2026 Kawasaki KLX 300 uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 300 have?
The 2026 Kawasaki KLX 300 is equipped with a 292cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 300 have?
The 2026 Kawasaki KLX 300 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Cooled seats.
