
Drivetrain
| Transmission | Unknown |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | 2.276 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. 6-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 3-piston calipers. ABS: |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Wheel | 12-spoke, Carbon Black ,16 X 5 in. (406 X 127 mm) |
| Rear Wheel | 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 47.4" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 298 lbs (656 kg) |
| Payload Capacity | 726 lbs (1,600 kg) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Towing Capacity | 181 lbs (400 kg) |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 300 use?
A 2026 Kawasaki KLX 300 uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 300 have?
The 2026 Kawasaki KLX 300 is equipped with a 292cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 300 have?
The 2026 Kawasaki KLX 300 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Cooled seats.
