
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.2" w x 44.3" h |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS use?
A 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have?
The 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is equipped with a 233cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have?
The 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 Sherpa S ABS is not equipped with Cooled seats.
