
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | ZF Sachs Fully Adjustable Inverted Telescopic Cartidge Fork |
| Rear Suspension | ZF Sachs Fully Adjustable Piggyback IFP |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast Black with Indy Red Pinstripe. Metzeler Sportec M9 RR tires. |
| Front Tire | 120/70-R19 |
| Rear Tire | 150/70-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 39" h |
| Wheelbase | 60 in (1,524 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Rake / Trail | 25.3° / 4" |
| Seat Height | 30.9 in |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED Headlight, Taillight, Turn Signals |
| Instrumentation | 4 Analog, Digital Tachometer, Odometer, Trip Meter, Engine Temp, Low Fuel Lamp |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 110R L use?
A 2026 Kawasaki KLX 110R L uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KLX 110R L?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L has floorplan KLX110DTFNN.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Cooled seats.
