
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent double-wishbone |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock |
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-11 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 56.3" h |
| Seat Height | 33.7 in (856 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 50 in (1,270 mm) |
| Ground Clearance | 7.2 in (183 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable limited warranty. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS use?
A 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is equipped with a 652cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS?
The 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS has floorplan KL650KTFNN.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Cooled seats.
