
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic forks with air adjustment |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. 2-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.3" h |
| Rake / Trail | 25° / 6" |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 789.3 lbs (358 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Tear drop head lamp, spot lights, fender light |
| Instrumentation | Fairing mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer, with fuel gauge, range, odometer and current gear. |
| Warranty | 2 years |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki use?
A 2026 Kawasaki uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki have?
The 2026 Kawasaki is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki have?
The 2026 Kawasaki is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki have Push start?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Cooled seats.
