
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 49.9" h |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 414.5 lbs (188 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | LED headlamps |
| Instrumentation | Digital LCD Instrumentation |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF 450R use?
A 2026 Honda CRF 450R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CRF 450R have?
The 2026 Honda CRF 450R has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CRF 450R have?
The 2026 Honda CRF 450R is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF 450R have?
The 2026 Honda CRF 450R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda CRF 450R?
The 2026 Honda CRF 450R has floorplan CRF450RT.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Push start?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Cooled seats.
