
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 6.2 in (157 mm) |
| Rear Travel | 6.6 in (168 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.3" w x 46.7" h |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 use?
A 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4?
The 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has floorplan KVF450ATFNN.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Cooled seats.
