
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 6 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 650 lbs (294.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
What type of fuel does a 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE use?
A 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have?
The 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have?
The 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have?
The 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE?
The 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE has floorplan CMX1100D3T.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Backup camera?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Heated seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Android Auto?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Push start?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Navigation?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Leather seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Third row seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Tow package?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Head up display?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT SE is not equipped with Cooled seats.
