
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 71.2" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 6.3 in (160 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
What type of fuel does a 2026 Honda Pioneer 520 use?
A 2026 Honda Pioneer 520 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Pioneer 520 have?
The 2026 Honda Pioneer 520 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda Pioneer 520 have?
The 2026 Honda Pioneer 520 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Pioneer 520?
The 2026 Honda Pioneer 520 has floorplan SXS520M2T.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Backup camera?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Heated seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Android Auto?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Push start?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Navigation?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Leather seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Third row seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Tow package?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Head up display?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Cooled seats.
