
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 71.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Honda Pioneer 520 use?
A 2026 Honda Pioneer 520 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Pioneer 520 have?
The 2026 Honda Pioneer 520 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda Pioneer 520 have?
The 2026 Honda Pioneer 520 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Pioneer 520?
The 2026 Honda Pioneer 520 has floorplan SXS520M2T.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Backup camera?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Heated seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Android Auto?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Push start?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Navigation?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Leather seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Third row seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Tow package?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Head up display?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Cooled seats.
