
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo 4-piston. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Nissin-1 piston. ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 48" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Seat Height | 32.5 in (825 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
What type of fuel does a 2026 Honda Monkey ABS use?
A 2026 Honda Monkey ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Monkey ABS have?
The 2026 Honda Monkey ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Monkey ABS have?
The 2026 Honda Monkey ABS is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Monkey ABS have?
The 2026 Honda Monkey ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Monkey ABS?
The 2026 Honda Monkey ABS has floorplan MONKEY125AT.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Backup camera?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Heated seats?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Android Auto?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Push start?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Navigation?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Leather seats?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Third row seats?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Tow package?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Head up display?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Cooled seats.
