
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.4" w x 56.4" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 6.3 in (160 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
What type of fuel does a 2026 Honda Goldwing Tour use?
A 2026 Honda Goldwing Tour uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Goldwing Tour have?
The 2026 Honda Goldwing Tour has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Goldwing Tour have?
The 2026 Honda Goldwing Tour is equipped with a 1833cc 4-stroke H6 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Goldwing Tour have?
The 2026 Honda Goldwing Tour is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Goldwing Tour?
The 2026 Honda Goldwing Tour has floorplan GL1800T.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Backup camera?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Heated seats?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Android Auto?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Push start?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Navigation?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Leather seats?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Third row seats?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Tow package?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Head up display?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Goldwing Tour have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Goldwing Tour is not equipped with Cooled seats.
