
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 56.4" h |
| Seat Height | 32.8 in |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 432 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT use?
A 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is equipped with a 1833cc 4-stroke H6 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT?
The 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT has floorplan GL1800DT.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Push start?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Navigation?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Tow package?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Head up display?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Cooled seats.
