
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Six-speed manual with slipper clutch |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in.travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.8" w x 36.4" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF110F use?
A 2026 Honda CRF110F uses Gasoline.
What engine does the 2026 Honda CRF110F have?
The 2026 Honda CRF110F is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF110F have?
The 2026 Honda CRF110F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CRF110F have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF110F have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF110F have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF110F have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF110F have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF110F have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF110F have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF110F have Push start?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF110F have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF110F have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF110F have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF110F have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF110F have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF110F have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF110F have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF110F have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF110F have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF110F have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF110F is not equipped with Cooled seats.
