
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 110/70-17M |
| Rear Tire | 150/60-17M |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.9" w x 30.5" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 53.9 in (1,369 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF 50F use?
A 2026 Honda CRF 50F uses Gasoline.
What engine does the 2026 Honda CRF 50F have?
The 2026 Honda CRF 50F is equipped with a 49cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF 50F have?
The 2026 Honda CRF 50F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Push start?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF 50F have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF 50F is not equipped with Cooled seats.
