
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston. |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64.6" w x 75.5" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 670.2 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2025 Segway UT6 P use?
A 2025 Segway UT6 P uses Gasoline with fuel tank capacity up to 11 gallons.
What is the 2025 Segway UT6 P fuel capacity?
A 2025 Segway UT6 P has the fuel capacity of 11 gallons.
How much horsepower does a 2025 Segway UT6 P have?
A 2025 Segway UT6 P has 44 horsepower.
What drivetrain does the 2025 Segway UT6 P have?
The 2025 Segway UT6 P has a drivetrain.
What engine does the 2025 Segway UT6 P have?
The 2025 Segway UT6 P is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2025 Segway UT6 P have?
The 2025 Segway UT6 P is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Segway UT6 P?
The 2025 Segway UT6 P has floorplan UT05750F40USA0011.
Does the 2025 Segway UT6 P have Automatic climate control?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Segway UT6 P have Backup camera?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Segway UT6 P have Heated seats?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Segway UT6 P have Apple CarPlay?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Segway UT6 P have Android Auto?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Segway UT6 P have Bluetooth?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Segway UT6 P have Keyless entry?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Segway UT6 P have Push start?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Push start.
Does the 2025 Segway UT6 P have Navigation?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Segway UT6 P have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Segway UT6 P have Leather seats?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Segway UT6 P have Wireless phone charging?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Segway UT6 P have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Segway UT6 P have Wifi hotspot?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Segway UT6 P have Third row seats?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Segway UT6 P have Tow package?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Segway UT6 P have Head up display?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Segway UT6 P have Cooled seats?
No, the 2025 Segway UT6 P is not equipped with Cooled seats.

