
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | Direct rear driveshaft |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link Balance Free Rear Shock with spring preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Front Wheel | Rims: 16-spoke, Moka, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 56" h |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
| Wheelbase | 55.5 in (410 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Aluminum |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Features | Adjustable passenger footboards | Handlebar control module | Glove box with USB | Cruise control | Integrated hard-side luggage | Adjustable electric windshield with memory | Driver and passenger heated grips | Driver and passenger heated seats | Fully panted LinQ compatible top case with passenger backrest | Colored rear panel | Adjustable side wind deflectors - lower & upper | Audio System: BRP Audio Premium 6-speaker sound system with radio, USB, Bluetooth |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | 10.25 in. touchscreen display with BRP Connect and Apple CarPlay | Main Functions: Speedometer, tachometer, odometer, trip and hour meters, fuel consumption average, gear position, ECO mode smart assist, temperature, engine lights, electronic fuel gauge, clock and more. |
What type of fuel does a 2025 Segway Powersports UT6 S use?
A 2025 Segway Powersports UT6 S uses Unknown.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Automatic climate control?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Backup camera?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Heated seats?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Apple CarPlay?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Android Auto?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Bluetooth?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Keyless entry?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Push start?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Push start.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Navigation?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Leather seats?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Wireless phone charging?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Wifi hotspot?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Third row seats?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Tow package?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Head up display?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Segway Powersports UT6 S have Cooled seats?
No, the 2025 Segway Powersports UT6 S is not equipped with Cooled seats.
