
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate assist and slipper clutch |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
| Wheels | Spoked wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.5" w x 82.5" l x 43.7" h |
| Seat Height | 25.8 in (655 mm) |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,641 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED lighting |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2025 Segway Powersports UT10 Crew S use?
A 2025 Segway Powersports UT10 Crew S uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have?
The 2025 Segway Powersports UT10 Crew S has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have?
The 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S?
The 2025 Segway Powersports UT10 Crew S has floorplan UT10 Crew S.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Automatic climate control?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Backup camera?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Heated seats?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Apple CarPlay?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Android Auto?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Bluetooth?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Keyless entry?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Push start?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Push start.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Navigation?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Leather seats?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Wireless phone charging?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Wifi hotspot?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Third row seats?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Tow package?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Head up display?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S have Cooled seats?
No, the 2025 Segway Powersports UT10 Crew S is not equipped with Cooled seats.
