
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet, multi-plate type, SCAS-equipped |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Nissin 1-piston. |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Seat Height | 31.5 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
What type of fuel does a 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition use?
A 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have?
The 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition has a drivetrain.
What engine does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have?
The 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is equipped with a 293cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have?
The 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Backup camera?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Heated seats?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Android Auto?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Bluetooth?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Keyless entry?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Push start?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Navigation?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Leather seats?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Third row seats?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Tow package?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Head up display?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition have Cooled seats?
No, the 2025 KTM XC-W 300 Champion Edition is not equipped with Cooled seats.
