
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41 mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link with preload adjustment |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal-type rotors with two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc. Single-piston. ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 200/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 81.3" l x 43.9" h |
| Seat Height | 31.5 in |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,439 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.9 gal (18.5 L) |
Weights
| Dry Weight | 390.2 lbs (177 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Analogue/digital |
What type of fuel does a 2025 KTM SX 150 use?
A 2025 KTM SX 150 uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2025 KTM SX 150 have?
The 2025 KTM SX 150 has a drivetrain.
What engine does the 2025 KTM SX 150 have?
The 2025 KTM SX 150 is equipped with a 144cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 KTM SX 150 have?
The 2025 KTM SX 150 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2025 KTM SX 150 have Automatic climate control?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 KTM SX 150 have Backup camera?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 KTM SX 150 have Heated seats?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 KTM SX 150 have Apple CarPlay?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 KTM SX 150 have Android Auto?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 KTM SX 150 have Bluetooth?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 KTM SX 150 have Keyless entry?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 KTM SX 150 have Push start?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Push start.
Does the 2025 KTM SX 150 have Navigation?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 KTM SX 150 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 KTM SX 150 have Leather seats?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 KTM SX 150 have Wireless phone charging?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 KTM SX 150 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 KTM SX 150 have Wifi hotspot?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 KTM SX 150 have Third row seats?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 KTM SX 150 have Tow package?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 KTM SX 150 have Head up display?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 KTM SX 150 have Cooled seats?
No, the 2025 KTM SX 150 is not equipped with Cooled seats.
