Hot

Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Gear Ratios 2nd | 14:48 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Front Wheel | 1.60 x 21" |
| Rear Wheel | 2.15 x 18" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Steering | Head Angle: 63.9 |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Features | Adjustable passenger footboards | Handlebar control module | Glove box with USB | Cruise control | Integrated hard-side luggage | Adjustable electric windshield with memory | Driver and passenger heated grips | Driver and passenger heated seats | Fully panted LinQ compatible top case with passenger backrest | Colored rear panel | Adjustable side wind deflectors - lower & upper | Audio System: BRP Audio Premium 6-speaker sound system with radio, USB, Bluetooth |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 KTM Duke 390 use?
A 2025 KTM Duke 390 uses Gasoline.
What engine does the 2025 KTM Duke 390 have?
The 2025 KTM Duke 390 is equipped with a 399cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 KTM Duke 390 have?
The 2025 KTM Duke 390 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Automatic climate control?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Backup camera?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Heated seats?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Apple CarPlay?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Android Auto?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Bluetooth?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Keyless entry?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Push start?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Push start.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Navigation?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Leather seats?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Wireless phone charging?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Wifi hotspot?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Third row seats?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Tow package?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Head up display?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 KTM Duke 390 have Cooled seats?
No, the 2025 KTM Duke 390 is not equipped with Cooled seats.
