
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | BMW Motorrad Duolever |
| Rear Suspension | BMW Motorrad Paralever |
| Front Travel | 4.5 in (115 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 45.1" w x 48" h |
| Seat Height | 29.5 in (750 mm) |
| Rake / Trail | 27.8° / 4" |
| Wheelbase | 63.7 in (1,618 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 7 gal (26.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | Xenon headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 KTM SX 65 use?
A 2025 KTM SX 65 uses Gas/Oil Premix.
What drivetrain does the 2025 KTM SX 65 have?
The 2025 KTM SX 65 has a drivetrain.
What engine does the 2025 KTM SX 65 have?
The 2025 KTM SX 65 is equipped with a 50cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 KTM SX 65 have?
The 2025 KTM SX 65 is equipped with a 2-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 KTM SX 65?
The 2025 KTM SX 65 has floorplan F6075Y4.
Does the 2025 KTM SX 65 have Automatic climate control?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 KTM SX 65 have Backup camera?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 KTM SX 65 have Heated seats?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 KTM SX 65 have Apple CarPlay?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 KTM SX 65 have Android Auto?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 KTM SX 65 have Bluetooth?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 KTM SX 65 have Keyless entry?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 KTM SX 65 have Push start?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Push start.
Does the 2025 KTM SX 65 have Navigation?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 KTM SX 65 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 KTM SX 65 have Leather seats?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 KTM SX 65 have Wireless phone charging?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 KTM SX 65 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 KTM SX 65 have Wifi hotspot?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 KTM SX 65 have Third row seats?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 KTM SX 65 have Tow package?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 KTM SX 65 have Head up display?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 KTM SX 65 have Cooled seats?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Cooled seats.
