
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 110/70-R17 |
| Rear Tire | 150/60-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.4" w x 34.6" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 54.1 in (1,374 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs (167.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 Kayo Storm 70 use?
A 2025 Kayo Storm 70 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 1 gallons.
What is the 2025 Kayo Storm 70 fuel capacity?
A 2025 Kayo Storm 70 has the fuel capacity of 1 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kayo Storm 70 have?
The 2025 Kayo Storm 70 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kayo Storm 70 have?
The 2025 Kayo Storm 70 is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2025 Kayo Storm 70 have?
The 2025 Kayo Storm 70 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kayo Storm 70?
The 2025 Kayo Storm 70 has floorplan AY70-2M.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Backup camera?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Heated seats?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Android Auto?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Bluetooth?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Keyless entry?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Push start?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Navigation?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Leather seats?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Third row seats?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Tow package?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Head up display?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Cooled seats?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Cooled seats.
