
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 41.9" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 6 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z650 Base use?
A 2025 Kawasaki Z650 Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Z650 Base have?
The 2025 Kawasaki Z650 Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Z650 Base have?
The 2025 Kawasaki Z650 Base is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z650 Base have?
The 2025 Kawasaki Z650 Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z650 Base have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z650 Base is not equipped with Cooled seats.
