
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 14.6 in (371 mm) |
| Rear Travel | 15.1 in (384 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 28/9-15 |
| Rear Tire | 28/11-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.4 in (136 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z125 PRO use?
A 2025 Kawasaki Z125 PRO uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2025 Kawasaki Z125 PRO has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2025 Kawasaki Z125 PRO is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2025 Kawasaki Z125 PRO is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Cooled seats.
