
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork, adjustable preload and rebound damping |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 37.4" w x 85" l x 53" h |
| Seat Height | 33.3 in (846 mm) |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom use?
A 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have?
The 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have?
The 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is equipped with a 903cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have?
The 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Cooled seats.
