
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 70/100-17 |
| Rear Tire | 90/100-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.6" w x 80.5" h |
| Rake / Trail | 27.5° / 3" |
| Wheelbase | 48 in (1,219 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (211 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 1 gal (3.79 L) |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs (88 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Teryx4 S LE use?
A 2025 Kawasaki Teryx4 S LE uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Teryx4 S LE has the fuel capacity of 8 gallons.
How much torque does a 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
A 2025 Kawasaki Teryx4 S LE has 63 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2025 Kawasaki Teryx4 S LE has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with a V Twin engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE?
The 2025 Kawasaki Teryx4 S LE has floorplan KRT800JSFNN.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Cooled seats.
