
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 85.8" length |
| Seat Height | 25.7 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 553.3 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition has floorplan ZX636KSFAN.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Cooled seats.
