
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.7" w x 43.7" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.1 in (425 mm) |
| Seat Height | 32.1 in (815 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R has floorplan ZX636KSFAN.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Cooled seats.
