
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 42.1" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 5 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Cooled seats.
