
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 25.6 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 543 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Cooled seats.
