
Drivetrain
| Transmission | 6-Speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Chain Type | Shaft |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans 2.5 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans 3.0 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Wheel | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Bed Capacity | 1000 pounds (49 states) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (27.3L) Rear Dry Storage |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Storage Capacity | 100.5 gal (380.4 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (81.6 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel; RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Features | Other Standard: 7" Glove Touch Display, Plow Mode, Group Ride, GPS Navigation, Bluetooth, 3,500 lb. Polaris HD Winch with Auto Stop and Synthetic Rope, Front Trail Bumper, Front and Rear Rack Extenders, Painted Plastics, Painted Springs, In Pod USB Charger, PIN Activated Secrity System (P.A.S.S.), Front and Rear A-Arm Guards |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Cooled seats.
