
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link Balance Free Rear Shock with spring preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.6" w x 59.2" h |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD Instrumentation. |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja 650 use?
A 2025 Kawasaki Ninja 650 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Ninja 650?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 has floorplan EX650RSFNN.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Cooled seats.
