
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | Twin-tube |
| Rear Shocks | Twin-tube |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 43.4 x 56 x 13.4 in (110.2 x 142.2 x 34 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Cargo System | Lock & Ride MAX |
| Payload Capacity | 581 lbs (1,280 kg) |
| Box Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 9 gal (34 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 3,500 lbs. (1588 kg) |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Bed Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start / Stop button |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Steering | Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS use?
A 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS uses Gasoline.
What is the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS has the fuel capacity of 4 gallons.
What transmission does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS has a wheelbase of 54.1.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS cooled?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with a Injection. DFI® with dual 32mm throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS compression ratio?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS has a compression ratio of 11.3:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with Single disc. Optional ABS front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with Single disc. Optional ABS rear brakes.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Cooled seats.
