
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
Weights
| Dry Weight | 990 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | Dual LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KX 450 use?
A 2025 Kawasaki KX 450 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KX 450 have?
The 2025 Kawasaki KX 450 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KX 450 have?
The 2025 Kawasaki KX 450 is equipped with a 449cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KX 450 have?
The 2025 Kawasaki KX 450 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KX 450?
The 2025 Kawasaki KX 450 has floorplan KX450MSFNN.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KX 450 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 450 is not equipped with Cooled seats.
