
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Mirror Chrome Aluminum Bullet Hole Disc |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 94.3" length |
| Seat Height | 26.4 in (670 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 66.5 in (690 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KX 250X use?
A 2025 Kawasaki KX 250X uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KX 250X have?
The 2025 Kawasaki KX 250X has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KX 250X have?
The 2025 Kawasaki KX 250X is equipped with a 249cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KX 250X have?
The 2025 Kawasaki KX 250X is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KX 250X?
The 2025 Kawasaki KX 250X has floorplan KX252FSFNN.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KX 250X have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 250X is not equipped with Cooled seats.
