
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.6" h |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KX 250 use?
A 2025 Kawasaki KX 250 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KX 250 have?
The 2025 Kawasaki KX 250 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KX 250 have?
The 2025 Kawasaki KX 250 is equipped with a 249cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KX 250 have?
The 2025 Kawasaki KX 250 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KX 250?
The 2025 Kawasaki KX 250 has floorplan KX252ESFNN.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Cooled seats.
