
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 58.6" w x 74.8" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 6 / Limited |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KX 112 use?
A 2025 Kawasaki KX 112 uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KX 112 have?
The 2025 Kawasaki KX 112 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KX 112 have?
The 2025 Kawasaki KX 112 is equipped with a 112cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KX 112 have?
The 2025 Kawasaki KX 112 is equipped with a 2-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KX 112?
The 2025 Kawasaki KX 112 has floorplan KX112ASFNN.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KX 112 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 112 is not equipped with Cooled seats.
