
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 94.9" length |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Rake / Trail | 170° / 7" |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 726 lbs (1,600 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Storage Capacity | 10.6 gal (40 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 774 lbs (351.1 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | 36 Month Limited Warranty |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Cage Type | Chassis: Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 300 use?
A 2025 Kawasaki KLX 300 uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 300 have?
The 2025 Kawasaki KLX 300 is equipped with a 292cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 300 have?
The 2025 Kawasaki KLX 300 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Cooled seats.
