
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
Tires
| Wheels | Laced Spokes |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.2" w x 42.8" h |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 140R F use?
A 2025 Kawasaki KLX 140R F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R F has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R F is equipped with a 144cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Cooled seats.
