
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.7" w x 85.2" l x 51.2" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 31.9 in |
| Ground Clearance | 7.2 in (183 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 286.6 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 110R L use?
A 2025 Kawasaki KLX 110R L uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R L has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KLX 110R L?
The 2025 Kawasaki KLX 110R L has floorplan KLX110DSFNN.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Cooled seats.
