
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 46mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock with remote preload adjustment |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.3 in (109 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 200/55-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 56.3" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLR 650 S use?
A 2025 Kawasaki KLR 650 S uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have?
The 2025 Kawasaki KLR 650 S is equipped with a 652cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have?
The 2025 Kawasaki KLR 650 S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 S have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Cooled seats.
