
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | KYB 43mm inverted front fork with adjustable rebound and preload |
| Rear Suspension | Horizontal back-link shock with adjustable rebound damping and adjustable spring preload, remote preload adjuster |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Petal discs. Dual opposed 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Petal disc. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Multi-spoke cast aluminium |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 50" h |
| Seat Height | 33.3 in (845 mm) |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 546.7 lbs (248 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED |
| Instrumentation | 6.5 inch TFT Touch Panel Multi informaiton display and secondary LCD meter |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLR 650 use?
A 2025 Kawasaki KLR 650 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLR 650 have?
The 2025 Kawasaki KLR 650 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLR 650 have?
The 2025 Kawasaki KLR 650 is equipped with a 652cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLR 650 have?
The 2025 Kawasaki KLR 650 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Cooled seats.
