
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.7" w x 60.7" l x 36.3" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 25.9 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Brute Force 300 use?
A 2025 Kawasaki Brute Force 300 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 300 has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 300 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Brute Force 300?
The 2025 Kawasaki Brute Force 300 has floorplan KVF300CSFNN.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 300 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Cooled seats.
