
Drivetrain
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H In-line Shifting |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Chain Type | 2.276:1 |
| Gear Ratios 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882:1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 3.8 in (97 mm) |
| Rear Travel | 2.8 in (71 mm) |
| Front Suspension | Straight Dual A-Arm |
| Rear Suspension | Straight Dual A-Arm, Rolled IRS |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring DDA Valve (Dynamic Damping Adjustment) |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring DDA Valve (Dynamic Damping Adjustment) **Smart-Shox was developed in conjunction with Tractive Industries, a market leader in the suspension industry |
Brakes
| Front Braking System | Single Lever 3-Wheel Hydraulic Disc with Hydraulic Rear Foot Brake |
| Rear Braking System | Single Lever 3-Wheel Hydraulic Disc with Hydraulic Rear Foot Brake |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Front Tire | 26 x 8 CST |
| Rear Tire | 26 x 10 CST |
| Wheels | 14 in. (35.6 cm) Steel |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 133.3" l x 77.6" h |
| Rake / Trail | 25° / 1" |
| Wheelbase | 53 in (1,346 mm) |
| Seat Height | 37 in (940 mm) |
| Ground Clearance | 12 in (305 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Hitch Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19.9 L) |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 Gal (15 L) Front Dry Storage 2 Gal (8 L) Rear Storage |
| Payload Capacity | 261 lbs (575 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
| Storage Capacity | 2.5 gal (9.4 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 791 lbs (359 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Other Standard: 6 Moveable Tie-Down Points, In Pod Battery Charge Port, Painted Plastics, Fender Flares |
| Lighting | LED POD, LED Bumper Lights, Dual LED Brake lights/Taillights |
| Instrumentation | All Digital Gauge, Speedometer, Odometer, Tachometer, Two Tripmeters, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, AWD Indicator, Volt Meter, Coolant Temperature, Hi-Temp Light, Clock, DC Outlet |
| Warranty | 36 / Limited |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2025 Honda Trail 125 use?
A 2025 Honda Trail 125 uses Gasoline.
What engine does the 2025 Honda Trail 125 have?
The 2025 Honda Trail 125 is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Trail 125?
The 2025 Honda Trail 125 has a wheelbase of 49.5.
What type of engine does the 2025 Honda Trail 125 have?
The 2025 Honda Trail 125 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Backup camera?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Heated seats?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Android Auto?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Push start?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Navigation?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Leather seats?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Third row seats?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Tow package?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Head up display?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Trail 125 have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Trail 125 is not equipped with Cooled seats.
